Hur ska jag tänka kring betyg och bedömning när jag genomför Generation F med Förebildarna? 

Den 26 mars bjuder vi in dig som arbetar i gymnasiet till ett seminarium där det finns möjlighet att dela med sig av erfarenheter, tips, underlag mm för hur man kan tänka kring betyg, bedömningar och resultat. 

Var och när?

När: Torsdagen den 26 mars kl. 15.00 - 16.00

För vem: Du som arbetar som lärare på gymnasiet och genomför, har genomfört eller är intresserad av att genomföra ett gymnasieprogram med Förebildarna

Var: Webbinariet genomförs digitalt via Google Meet. När du anmält dig får du en länk till seminariet senast dagen före det genomförs. 

Anmäl dig här bredvid! 

Hur går det till? 

Erika Strandberg, leg. lärare, modererar och inleder seminariet som kommer fokusera på hur man som lärare framförallt kan tänka kring bedömning av elevernas underlag och genomförande när de driver ett projekt med Förebildarna. Under seminariet är det möjligt för deltagarna att dela med sig av erfarenheter, lärdomar och praktiska tips för att kunna göra en bedömning - vilket medför att det är en fördel att ha en blandning av deltagare, såväl de som genomfört flera gånger, de som genomför just nu och de som är intresserade av att genomföra ett högstadieprogram.

Betyg och bedömning seminarium gymnasiet

    Förebildarnas personuppgiftspolicy finns att läsa här: https://forebildarna.se/personuppgiftspolicy/



Vill du veta mer om webbinariet eller har några frågor, kontakta mig.

Webbinariet är kostnadsfritt och öppet för alla som är intresserade - men kanske särskilt för dig som arbetar i gymnasiet och vill veta mer om hur Förebildarnas program kopplas till kursinnehåll och bedömningsgrunder. Webbinariet kan genomföras med stöd från Skolverket.

 

© 2026 Förebildarna